Fåtölj Poul Kjærholm PK20

Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Fåtölj Poul Kjærholm PK20

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

POUL KJAERHOLM (1929-1980), fåtölj / loungestol, modell "PK-20", design Poul Kjærholm, för Fritz Hansen Danmark, formgiven 1968, på benställning av mattförkromat fjäderstål, hög rygg med nackkudde, klädsel i cognacsfärgat naturskinn, etiekttmärkt "Fritz Hansen A/S, 2008", rygghöjd ca 89, sitthöjd 37, bredd 80, djup 71 cm

Smärre bruks- och åldersrelaterat slitage, patina på naturskinn, enstaka märken och repor

774847

2020-05-24