Taburett Poul Kjærholm PK33

Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33
Taburett Poul Kjærholm PK33

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

POUL KJAERHOLM (1929-1980), taburett / pall, modell "PK-33", design Poul Kjærholm, för Fritz Hansen Danmark, formgiven 1959, underredet med tre ben av mattförkromat fjäderstål, rund sits med löstagbar plymå, klädsel i cognacsfärgat naturskinn, etiekttmärkt "Fritz Hansen A/S, 2008", höjd ca 34, diameter 53 cm

Smärre bruks- och åldersrelaterat slitage, patina på naturskinn, smärre märken och repor

774853

2020-05-24