Arne Jacobsen Myran
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN (1902-1971), stolar 4 st, modell "Myran 3101", formgivna 1951-52, design Arne Jacobsen för Fritz Hansen Danmark, benstälnning av förkromat stål, formpressad sits med lackerad bokfaner, kulör "560 Röd", etiekttmärkt "Fritz Hansen A/S, 2006", rygghöjd ca 81, sitthöjd 42 cm
Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor och märken, ställvis bortskavd färg
774861
2020-05-24