Stolar Poul Kjaerholm PK8
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
POUL KJAERHOLM (1929-1980), stolar (2) modell "PK-8", design Poul Kjaerholm, för Fritz Hansen Danmark, formgiven 1978, i produktion från 2007, trebent underrede i anodiserat och satinborstat aluminium, formgjuten sits i vit plast, med textilklädd insida, etikettmärkta "Fritz Hansen A/S, 2007", rygghöjd ca 78, sitthöjd ca 44, bredd 60, djup 50 cm
Smärre bruks- och åldersrelaterat slitage, smärre repor och märken, ställvis färgbortfall
774868
2020-05-24