Stolar Poul Kjaerholm PK8

Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8
Stolar Poul Kjaerholm PK8

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

POUL KJAERHOLM (1929-1980), stolar (2) modell "PK-8", design Poul Kjaerholm, för Fritz Hansen Danmark, formgiven 1978, i produktion från 2007, trebent underrede i anodiserat och satinborstat aluminium, formgjuten sits i vit plast, med textilklädd insida, etikettmärkta "Fritz Hansen A/S, 2007", rygghöjd ca 78, sitthöjd ca 44, bredd 60, djup 50 cm

Smärre bruks- och åldersrelaterat slitage, smärre repor och märken, ställvis färgbortfall

774868

2020-05-24