368 - Bläck- och sandbehållare skålar vas porslin

Såld för:

750 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BLÄCK- OCH SANDBEHÅLLARE, SKÅLFAT, SKÅL, VAS och REKLAMSKYLT, bläck- och sandbehållare av porslin, märkt Berlin 1800-tal, i form av två glober på ben, liten skål och reklamskylt från Kongelig Dansk Porcelainsfabrik, liten klotformad vas från Aluminia, två rektangulära skålfat av fajans, märkta Hautin & Boulanger, Frankrike 1836-1900, målade motiv av hund resp. landskap, 13,5x8,5 cm, klistrad etikett "Rörstrands samling No 76"

slitage
nagg

775018

2020-08-21