Brenners svenska numismatik 1731
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRENNERS SVENSKA NUMISMATIK 1731. BRENNER, ELIAS. Thesaurus nummorum sueo-gothicorum studio indefesso Eliæ Brenneri. L. annorum spatio collectus, secundum seriem temporum dispositus, atqve e tenebris cum commentatione in apricum prolatus. Accessit ejusdem auctoris libellus de nummophylaciis Sveciæ: de scriptoribus rei nummariæ svethicæ: atque de Thesauris, seu variis vetustorum nummorum cumulis, passim per sveoniam fortuito casu repertis. Stockholm, Joh. Laur Horrn, 1731.
4:o. 232 x 180 mm. (16), 270 s. 1 graverat extra titelblad, 63 graverade planscher. Saknar det graverade porträttet. Talrika myntavbildningar i texten. Senare halvfranskt band med guldornerad rygg, etikett av rött skinn, marmorerade pärmpapper och röda snitt. Några småfläckar. Några anteckningar ochg förstrykningar med blyerts. Äldre anteckningar i det graverade titelbladets undre marginal, planscherna 13-63 numrerade med bläck i övre marginalen. Adolf Johan Elanders, Norrtälje, namnteckning, daterad 1913, på det tryckta titelbladet.
Warmholtz 7568. Hesse 0610a. Planschuppsaäätningen komplett, men saknar det graverade porträttet.
Se text! Saknar det graverade porträttet.
775073
2020-05-24