Hilde Rubinstein

Hilde Rubinstein
Hilde Rubinstein
Hilde Rubinstein
Hilde Rubinstein
Hilde Rubinstein
Hilde Rubinstein

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HILDE RUBINSTEIN (Augsburg 1904-Göteborg 1997): Sydländskt landskap med hus och palm, signerad och daterad 1947, akvarell, ca 30x48 cm

HISTORIK:
Hilde Rubinstein var en tysk-svensk författare och konstnär som även skrev under pseudonymen Katarina Brendel. Hon fick en konstnärlig utbildning bland annat vid konstakademien i Düsseldorf och Bauhaus i Weimar. Rubinstein mest kända verk är romanen Atomskymning från 1953. Hon översatte August Strindbergs Röda rummet till tyska.
Källa: Wikipedia

775324

2020-05-24