Fåtölj "Pernilla" Bruno Mathsson

Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

BRUNO MATHSSON, "Pernilla", fåtölj, omkring 1944-49, stomme av skiktlimmad bok, klädd med flätad sadelgjord av papperssnöre, märkt med två pappersetiketter Bruno MATHSSON FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN respektive Bruno MATHSSON Möbler, en etikett även med handskriven text "BM 44", dyna och nackkudde klädda med brunt läder, sitthöjd 39, höjd 91 cm

HISTORIK:
Inköpt av nuvarande ägares föräldrar under 1940-talets andra hälft.

Senare dyna, nackkudde original och omklädd, karmarna med bruksslitage

775550

2020-09-13