Terrin och kanna flintgods
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN OCH KANNA, flintgods, terrin sent 1800-tal, oval form med hänklar i form av kvistar, på hög fot, längd 34 cm samt tvättkanna, Villeroy & Boch, Mettlach, kantig formgivning, höjd 29 cm.
Slitage efter ålder, krackelyr, terrin med missfärgning.
775722
2020-05-31