Terrin och kanna flintgods

Terrin och kanna flintgods
Terrin och kanna flintgods
Terrin och kanna flintgods
Terrin och kanna flintgods
Terrin och kanna flintgods
Terrin och kanna flintgods

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TERRIN OCH KANNA, flintgods, terrin sent 1800-tal, oval form med hänklar i form av kvistar, på hög fot, längd 34 cm samt tvättkanna, Villeroy & Boch, Mettlach, kantig formgivning, höjd 29 cm.

Slitage efter ålder, krackelyr, terrin med missfärgning.

775722

2020-05-31