Sabel
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SABEL, europeisk, 1800-talets första hälft, mässingsfäste med spår av förgyllning styrkskena med ansiktsmaskaron, bygelfäste med dekor av trofégrupp, läderbalja med tre beslag i mässing med reliefdekor, längd ca 87 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Balja med slitage
776010
2020-05-24