Rörstrand servis porslin

Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin
Rörstrand servis porslin

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RÖRSTRAND, porslin, 81 dlr, 1920/30-tal, floral dekor, delvis förgylld samt i relief, bestående av: 23 mattallikar (ø ca 26), 19 kaffekoppar med fat, 12 tekoppar med fat, 6 djupa mattallrikar (ø ca 26), 1 fat på fot, (h 7, ø ca 23), 1 fat på fot (h ca 13, ø 24), 1 fat på fot (h 16, ø ca 27), 10 assieter, (ø ca 18), 3 upplägningsfat, längd ca 27,34, 45 cm, medföljer 5 kaffefat

Delvis märkta rörstrand, skador och lagningar förekommer, det större kakfatet med genomgående spricka

776577

2020-05-31