Shabti

Shabti
Shabti
Shabti
Shabti
Shabti
Shabti
Shabti
Shabti

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SHABTI, Egypten, tredje mellanperioden till sentid, ca 1069-332 f Kr, rester av hieroglyfer, grönglaserad piplera, höjd ca 9,5 cm

Proveniens: Förvärvad av ägarens farfar som var militär och reste i Egypten på 1920 och 30-talet

Omfattande vittring

776719

2020-05-30