Shabti
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SHABTI, Egypten, tredje mellanperioden till sentid, ca 1069-332 f Kr, rester av hieroglyfer, grönglaserad piplera, höjd ca 9,5 cm
Proveniens: Förvärvad av ägarens farfar som var militär och reste i Egypten på 1920 och 30-talet
Omfattande vittring
776719
2020-05-30