Guéridon gjutjärn sent 1800-tal.

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUÉRIDON, gjutjärn, sent 1800-tal, bronserade samt silverfärgad, rund överdel med lambrequinbård runt kant samt dekorkedjor, på spiralformad pelare på nederdel med genombruten dekor, tredelad fot, kopplad fot, höjd 104, cm diameter 47 cm.

Åldersrelaterat slitage, dekordel med skada, senare målning.

777279

2020-06-07