Viola Sven Sjölin Rudolf Ringer
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALTFIOL med STRÅKAR, altfiol byggd av Sven Sjölin, signerad och daterad 1983 samt märkt nr 2, medföljer 3 stråkar varav 1 tillverkad av Rudolf Ringer, tysk stråkmästare, signerad Rud Ringer samt märkt Germany, ca 76 cm, 1 stråke märkt Gavaller Alexander, ca 74 cm, 1 stråke i kolfiber märkt Carbondix, ca 74,5 cm, altfiolens längd ca 67 cm, medföljer väska
Visst bruksslitage kring del av sarg samt mindre ytslitage vid lock , SAV rekommenderar att violinen intoneras
777723
2020-05-31