Orientmatta Kaukasien
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ORIENTMATTA, kelim, Kaukasien, möjligtvis Kuba, ull på ullvarp, mörkt blå botten, mönster med geometrisk utformning, mot med bland annat korsmedaljonger samt stiliserade stjärn- och blommotiv, mått ca 153x100 cm
Bruks- och åldersrelaterat slitage, skador på fransar, ställvis kraftigt nednött
778377
2020-06-02