Orientmatta Kaukasien

Orientmatta Kaukasien
Orientmatta Kaukasien
Orientmatta Kaukasien
Orientmatta Kaukasien
Orientmatta Kaukasien
Orientmatta Kaukasien

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ORIENTMATTA, kelim, Kaukasien, möjligtvis Kuba, ull på ullvarp, mörkt blå botten, mönster med geometrisk utformning, mot med bland annat korsmedaljonger samt stiliserade stjärn- och blommotiv, mått ca 153x100 cm

Bruks- och åldersrelaterat slitage, skador på fransar, ställvis kraftigt nednött

778377

2020-06-02