Vas Ingeborg Lundin Orrefors
Klubbat för:
800 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
INGEBORG LUNDIN, pokal / fruktskål, Orrefors Expo, 1950-tal, klarglas, signerad Orrefors Expo, höjd 27,5 cm, diameter upptill 17 cm
HISTORIK:
Modellen formgavs av Lundin omkring 1956 och förekommer ibland med numreringen 22-57, det nummer den fick i Orrefors förteckning över Expo-glas. Detta exemplar är möjligen ett tidigt exemplar tillverkad 1956-57.
Kuntoraportti
778535
Päivämäärä:
2020-06-01