Vas Ingeborg Lundin Orrefors

Vas Ingeborg Lundin Orrefors
Vas Ingeborg Lundin Orrefors
Vas Ingeborg Lundin Orrefors
Vas Ingeborg Lundin Orrefors
Vas Ingeborg Lundin Orrefors
Vas Ingeborg Lundin Orrefors

Klubbat för:

800 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

INGEBORG LUNDIN, pokal / fruktskål, Orrefors Expo, 1950-tal, klarglas, signerad Orrefors Expo, höjd 27,5 cm, diameter upptill 17 cm

HISTORIK:

Modellen formgavs av Lundin omkring 1956 och förekommer ibland med numreringen 22-57, det nummer den fick i Orrefors förteckning över Expo-glas. Detta exemplar är möjligen ett tidigt exemplar tillverkad 1956-57.

Kuntoraportti

778535

Päivämäärä:

2020-06-01