1632 - Väggklockor och bordsur

Såld för:

1 000 SEK

Utropspris

800 SEK

VÄGGKLOCKOR och BORDSUR, 3 st, väggklocka, bemålad / förnicklad plåt, urtavla i porslin dekorerad med plommon, mekaniskt urverk, ca 27 x 30 cm, Väggklocka Junghans, alm. mässing, bemålad plåt, ?bordsur med fodral i stengods formgivet av Sylvia Leuchovius för Rörstrand, bateridrivet urverk, höjd ca 28 cm, tidigt respektive sent 1900-tal

Bruksspår, smärre nagg, SAV garanterar ej funktionen

778538

2020-08-23