Spetsglas 6+1+1 1800-tal

Spetsglas 6+1+1 1800-tal
Spetsglas 6+1+1 1800-tal
Spetsglas 6+1+1 1800-tal
Spetsglas 6+1+1 1800-tal
Spetsglas 6+1+1 1800-tal
Spetsglas 6+1+1 1800-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SPETSGLAS, 6 st, 1800-talets slut, graverat monogram GIII under kunglig krona (Gustav III), höjd 15 cm, SPETSGLAS, 1+1, sengustavianska, 1800-talets första kvartal, gravetad dekor av blad- respektive draperifestonger, höjd 15 cm

PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten

6 glas med fotnagg

778798

2020-06-06