Dalahäst 1900-talets första hälft
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DALAHÄST, 1900-talets första hälft, krusad i blått, rött och gult mot vit botten, höjd 20, längd 16,5 cm
PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten
Huvudet med lagning/spricka
778799
2020-06-06