Dubbelpipig slaglåspistol
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSPISTOL Dubbelpipig, Tyskland, andra hälften av 1800-talet, sk Weinbergare, oktagonala pipor märkta på undersidan med U under krona, även baskylen märkt med U under krona, längd ca 23 cm
slitage, hanarna hakar upp i båda lägena
778930
2020-06-05