Fällbord Anders Rosendahl Arboga
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS JACOB ROSENDAHL (mästare i Arboga 1762-1836), fällbord, signerat AI ROSENDAHL ARBOGA, omkring 1800-tal, fanerat med alrot, på fot av björk, mörk resp. svartbetsad, diameter ca 88,5 cm, höjd ca 76 cm
Åldersrelaterat slitage, bordsskiva med fläckar, kompleterad
778998
2020-06-02