Svenska sjökort

Svenska sjökort
Svenska sjökort
Svenska sjökort
Svenska sjökort
Svenska sjökort
Svenska sjökort
Svenska sjökort
Svenska sjökort

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSKA SJÖKORT. DAHLGREN, PER & RICHTER, HERMAN. Sveriges sjökarta. Lund 1944.
4:o. 316 x 245 mm. (18), 413, /1 blank, 1) s. Kolorerade och andra kartor, planscher och illustrationer.
Litet nött originalhalvpergamentband, helt rött snitt, främre omslaget medbundet (E. Hansson, Lund). Tryckt i 750 numrerade exemplar, varav detta är nummer 9, för kommendör Erik Anderberg,

(Statens sjöhistoriska Museum. Handlingar 1.)
Skador: Se text!

Erik Anderberg (1892-1990), svensk sjöofficer, chef för Kungliga Sjökrigshögskolan 1943-45, uppnådde konteramnirals grad i 1945, tjänstgjorde bland annat som marinattaché i Washington.

Se text!

779090

2020-06-07