Edition Luxe Marie-Claude Lalique Scarf
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARIE-CLAUDE LALIQUE, scarf, foulardsiden, polykrom dekor, förgyllda och silvriga detaljer, limiterad upplaga nr. 00639, ca 85x85 cm, etui och handlingar kopplade till scarf och utställning medföljer
Hösten 1991 höll Musee de Arts Decoratifs i Paris en specialutställning över Laliques konstnärsskap. Utställningen bestod av museets egna objekt och inlånade delar bland annat från Calouste Gulbekian Fondation. I samband med utställningen formgav Rene Laliques barnbarn Marie-Claude denna scarf som en hommage till farfadern
Fint skick. Etui med kantslitage.
779219
2020-06-14