1041 - Grafik landskroniana 6 delar

Såld för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LANDSKRONIANA, grafik, 6 delar, kopia av "Concept geometrisk charta öfver Landscrona stads egendom år 1759-60", 132x101cm, kopia av "Geometrisk charta öfwer Landscrona Stads Tomter år 1751", 106x83 cm, karta och bilder över Landskrona 1870, 69x62 cm, karta/kopparstick över "Landskron", 1700-tal, 31x19 cm, kopparstick med Karl X:s intåg i Malmö och Landskrona 1658, 39x31,5 cm, etsning av Emil Johansson-Thor 1940, Johannes Döparens kyrka i Landskrona (riven under 1700-talet) 50x37 cm
medföljer äldre ramat foto Gamla Kassan

SENARE

779325

2020-08-22