980 - Rörstrand cremekoppar

980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar
980 - Rörstrand cremekoppar

Såld för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RÖRSTRAND, cremekoppar, med lock och fat, 8 st, i originalförpackning, efter den s. k. gripsholmsservisen, olika kungliga namnchiffer och valspråk, höjd ca 9,5 cm

HISTORIK: Gripsholmsservisen beställdes ursprungligen av Ostindiska kompaniet från Kina på 1700-talet som gåva till Gustav III

Smärre slitage

779491

2020-08-22