980 - Rörstrand cremekoppar
Klubbat för:
3 000 SEK
1 500 SEK
RÖRSTRAND, cremekoppar, med lock och fat, 8 st, i originalförpackning, efter den s. k. gripsholmsservisen, olika kungliga namnchiffer och valspråk, höjd ca 9,5 cm
HISTORIK: Gripsholmsservisen beställdes ursprungligen av Ostindiska kompaniet från Kina på 1700-talet som gåva till Gustav III
Smärre slitage
779491
2020-08-22