981 - Rörstrand cremekoppar

981 - Rörstrand cremekoppar
981 - Rörstrand cremekoppar
981 - Rörstrand cremekoppar
981 - Rörstrand cremekoppar
981 - Rörstrand cremekoppar
981 - Rörstrand cremekoppar
981 - Rörstrand cremekoppar
981 - Rörstrand cremekoppar

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RÖRSTRAND, cremekoppar, med lock och fat, 15 st, efter den s. k. gripsholmsservisen, kungliga namnchiffer och valspråk, bestående av 8 kompletta set, 4 dubletter samt 3 set med blandade namnchiffer, höjd 9,5 cm, huvudsakligen i originalförpackningar

HISTORIK: Gripsholmsservisen beställdes ursprungligen från Kina av Ostindiska kompaniet på 1700-talet som gåva till Gustav III

Ringa slitage

779492

2020-08-22