GEORGES BRAQUE, efter: Pichet noir et citrons

Såld för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GEORGES BRAQUE, efter (1882-1963): Pichet noir et citrons, färgakvatint, signerad och numrerad G. Braque 149/200. Tryckt på BFK Rives papper. Editerad av Maeght, Paris. I. 37 x 45,5 cm S. 49,5 x 57,5 cm

Enligt påskrift a tergo Inköpt på Svenk Franska Konstgalleriet 1951.

LITTERATUR: Vallier, Maeght 1004

vågig yta

779601

2020-09-13