Anna Palm Stockholm
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA (1859-1924): Kungl. Operan i Stockholm, signerad Anna Palm, akvarell, ca 28x34,5 cm
HISTORIK:
Det Gustavianska operahuset även kallad Gustav III:s opera, uppfördes genom konungens initiativ 1782. Operan som låg vid Gustav Adolfs torg i Stockholm revs 1892 för att ge plats åt nuvarande Kungliga Operan.
Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad
779663
2020-06-14