Anna Palm Stockholm

Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm
Anna Palm Stockholm

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

ANNA PALM DE ROSA (1859-1924): Kungl. Operan i Stockholm, signerad Anna Palm, akvarell, ca 28x34,5 cm

HISTORIK:
Det Gustavianska operahuset även kallad Gustav III:s opera, uppfördes genom konungens initiativ 1782. Operan som låg vid Gustav Adolfs torg i Stockholm revs 1892 för att ge plats åt nuvarande Kungliga Operan.

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

779663

2020-06-14