Bolle Ryssland

Bolle Ryssland
Bolle Ryssland
Bolle Ryssland
Bolle Ryssland
Bolle Ryssland
Bolle Ryssland

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BOLLE / SKÅLAR, 2 st, Ryssland, 18/1900-tal, bemålade med dekor i svart, rött och guld, varav en delvis med stämpeldekor, höjd ca 7-9,5 diameter 14-17 cm
HISTORIK: Inköpta i Ryssland under en affärsresa strax före sekelskiftet 1900, därefter i samma familjs ägo

Brukslitage, torrsprickor

779685

2020-06-03