293 - Reseset Dupont Paris

293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris
293 - Reseset Dupont Paris

Såld för:

8 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

S T DUPONT, Paris, 1910-20-tal, skinnklädd resväska specialinredd med diverse olika reseutensilier, klädvårdsdetaljer, skrivdon, hygienartiklar etc, monogrammerade (LE), skinnföremål, askar, dosor i sköldpadda, slipade och graverade glasflaskor/-flakonger med silverinfattade lock, märkt "S T Dupont 56 Rue de Bondy Paris" samt ägarens namn, resväskan är utrustad med ett skinnskott textilöverdrag

Proveniens
Modedirektris Lalla Ericson, ägare till Edman & Anderssons Modesalong, Norrmalmstorg, Stockholm

Bruksspår Skador malskador på överdraget

779860

2020-08-21