Stolar sengustavianska Ephraim Ståhls art
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, mahognybetsat lövträd, rektangulär ryggbricka med svarvade ståndare, benanfanger med linser, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, klädda med tagel, bakre stolpe med stämpel E8, sitthöjd 44 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 210f & 218, jämför liknande sittmöbler signerade av Ephraim Ståhl
Smärre lagningar och mindre kompletteringar
780052
2020-06-05