Stolar sengustavianska Ephraim Ståhls art

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, mahognybetsat lövträd, rektangulär ryggbricka med svarvade ståndare, benanfanger med linser, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, klädda med tagel, bakre stolpe med stämpel E8, sitthöjd 44 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 210f & 218, jämför liknande sittmöbler signerade av Ephraim Ståhl

Smärre lagningar och mindre kompletteringar

780052

2020-06-05