Brosch guld och silver
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BROSCH/HÄNGE, guld och silver, 1800-talets andra hälft, troligen Ryssland, stämplar saknas, dekor med totalt 49 gammalslipade diamanter delvis med cushioncut, varav 32 st ca 0,04-0,06 ct/st, 8 st ca 0,20-0,25 ct/st samt 8 st ca 0,30-0,35 ct/st, centersten ca 1,30-1,40 ct, monterade i trepass- och klockformationer, del av ett kombinationssmycke, broschfunktion går att skruva bort, ögla nerfällbar, höjd 4 cm, vikt 15,3 g
"High-end brooch"
En mindre sten med hack
780113
2020-06-07