Baljfåtöljer sengustaviansk stil

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900, efter Ephraim Ståhls modell, i den egyptiserande stilen, mahognyfanerade, träskuren och förgylld dekor, pastellage och gjutna metallbeslag, uppsvängd rygg med kymation och voluter, armlänen med sfinxhuvuden, sarg med bladstav, bladhölstrade och kannelerade framben, sabelformade bakben, sarger märkta med svart färg 36 & 37, sitthöjd 43 cm

Bruksslitage

780129

2020-06-07