Ljuskrona sengustaviansk stil

Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, sengustaviansk stil, elektirifierad, 1 ljuspunkt, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, krönet med blått glas samt biskopsmössa och plym, 6 ljusarmar, urnformade ljuspipor, kronring dekorerad med bockhuvuden samt fleuroner, centralt med slipad obelisk, höjd ca 90, diameter 65 cm

Ej funktionstestad el, SAV garanterar ej funktionen, smärre bruks och åldersrelaterat slitage, enstaka prismor kan saknas

780149

2020-06-06