Ljuskrona sengustaviansk stil
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, sengustaviansk stil, elektirifierad, 1 ljuspunkt, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, krönet med blått glas samt biskopsmössa och plym, 6 ljusarmar, urnformade ljuspipor, kronring dekorerad med bockhuvuden samt fleuroner, centralt med slipad obelisk, höjd ca 90, diameter 65 cm
Ej funktionstestad el, SAV garanterar ej funktionen, smärre bruks och åldersrelaterat slitage, enstaka prismor kan saknas
780149
2020-06-06