Glasservis tidigt 1800-tal
Klubbat för:
8 800 SEK
10 000 SEK
GLASSERVIS, 54 dlr, omkring 1800-talets första hälft, empire, kupa med slipad och graverad dekor i form av olivslipad bård med blomstergirlander och tofsar, åttpassformat skaft, botten med slipad stjärna samt vissa med kulad, bestående av: 15 vinglas, 11 sherryglas, 11 snaps, 8 tumlare, 9 selterglas, höjd ca 9, 11, 15 cm
Mikronagg förekommer
780169
2020-06-07