Glasservis tidigt 1800-tal

Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal
Glasservis tidigt 1800-tal

Klubbat för:

8 800 SEK

10 000 SEK

GLASSERVIS, 54 dlr, omkring 1800-talets första hälft, empire, kupa med slipad och graverad dekor i form av olivslipad bård med blomstergirlander och tofsar, åttpassformat skaft, botten med slipad stjärna samt vissa med kulad, bestående av: 15 vinglas, 11 sherryglas, 11 snaps, 8 tumlare, 9 selterglas, höjd ca 9, 11, 15 cm

Mikronagg förekommer

780169

2020-06-07