Skål och vas Kina
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL och VAS, (2) Sung/Yuan dynasti, celadonfärgad glasyr, höjd ca 4 samt 5, skålens diameter 18,5 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Krackelyr, slitage, enstaka nagg
780244
2020-06-10