Skål och vas Kina

Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina
Skål och vas Kina

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKÅL och VAS, (2) Sung/Yuan dynasti, celadonfärgad glasyr, höjd ca 4 samt 5, skålens diameter 18,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Krackelyr, slitage, enstaka nagg

780244

2020-06-10