Erik Tryggelin

Erik Tryggelin
Erik Tryggelin
Erik Tryggelin
Erik Tryggelin

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ERIK TRYGGELIN (1878-1962) "Tyska brunn", Stockholm, signerad och daterad 25/12 1907, tuschteckning ca 32x36 cm

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

HISTORIK:
Bildkonstnär, fotograf och tecknare. Studier vid Konstakademien, därefter i Paris. Erik Tryggelins konst anses ha haft stor betydelse för kulturhistorien. Han påbörjade sina konststudier några år innan modernismen slog igenom i Europa. Har målat figurkompositioner, samt stadsmotiv, ofta aftonstämningar, från Stockholm, Visby och Vadstena.

Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Nordiska muséet och Stockholms stadsmuseum, samt Uppsala Universitetsbibliotek.

780643

2020-06-14