Fredrik Henkelman

Fredrik Henkelman
Fredrik Henkelman
Fredrik Henkelman
Fredrik Henkelman
Fredrik Henkelman
Fredrik Henkelman

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FREDRIK HENKELMANN (1903-1987), Stadshuset, olja på pannå, signerad Henkelman, och daterad -36, mått ca 50x39,5 cm

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

ÖVRIGT:
Bildkonstnär född i Luleå vid förra sekelskiftets början. Studerade på Tekniska skolan 1927-1928 samt Kungliga konsthögskolan 1929. Deltog i flera offentliga konsttävlingar där han tilldelades priser, bland annat ett andrapris vid De ungas tävling om bästa Stockholmsmotiv 1943.

Separat ställde han ut på De ungas salong i Stockholm 1948 som senare följdes av separatutställningar i bland annat Skellefteå, Borås och Örebro. Han medverkade i samlingsutställningar på Färg och Form 1947, utställningen Vi Stockholmare på Stockholms stadsmuseum 1949, Konst från Gamla stan på Galleri S:t Nikolaus 1953 och flera andra samlingsutställningar. Han har gjort flera offentliga utsmyckningar runt om i Sverige.

Han målade oftast figurmotiv med personer ur det stockholmska gatu- och folklivet, motiv från Slussen samt interiörer.

Representerad: vid Stockholms stadsmuseum och Borås konstmuseum.

Smärre slitage.

780653

2020-06-14