Stolar Rokoko ca 1700-talets mitt
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 2 st, 1700 tal, sannolikt Stockholmsarbeten, träskuren samt bemålad dekor av blomster, genombruten rygg med balusterformad ryggbricka. löstagbara sitar, ena stolen med fotavlsut i form av claw and ball, rygghöjd ca 95, sitthöjd ca 45 cm
Senare bemålade samt delvis kompletterade, senare textilklädsel, slitage
780891
2020-06-08