Stolar Rokoko ca 1700-talets mitt

Klubbat för:

23 000 SEK

5 000 SEK

STOLAR, 2 st, 1700 tal, sannolikt Stockholmsarbeten, träskuren samt bemålad dekor av blomster, genombruten rygg med balusterformad ryggbricka. löstagbara sitar, ena stolen med fotavlsut i form av claw and ball, rygghöjd ca 95, sitthöjd ca 45 cm

Senare bemålade samt delvis kompletterade, senare textilklädsel, slitage

780891

2020-06-08