Herman Hägg oljemålning
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERMAN HÄGG (1884-1966), motiv med Stockholms stadshus, signerad och daterad 1956, olja på duk, ca 32 x 40 cm.
Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad
HISTORIK
Bildkonstnär som huvudsakligen målat marina motiv i olja, men även landskap och flera fina Stockholmsmotiv. Studerade vid Tekniska skolan, samt för fadern och farbrodern. Representerad: Institut Tessin, Paris, Rådhuset i Stralsund och på Svenska flygplanskryssaren Gotland.
780978
2020-06-14