Herman Hägg oljemålning

Herman Hägg oljemålning
Herman Hägg oljemålning
Herman Hägg oljemålning
Herman Hägg oljemålning
Herman Hägg oljemålning
Herman Hägg oljemålning

Klubbat för:

2 200 SEK

3 000 SEK

HERMAN HÄGG (1884-1966), motiv med Stockholms stadshus, signerad och daterad 1956, olja på duk, ca 32 x 40 cm.

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

HISTORIK
Bildkonstnär som huvudsakligen målat marina motiv i olja, men även landskap och flera fina Stockholmsmotiv. Studerade vid Tekniska skolan, samt för fadern och farbrodern. Representerad: Institut Tessin, Paris, Rådhuset i Stralsund och på Svenska flygplanskryssaren Gotland.

780978

2020-06-14