Matskedar silver 1700-tal samt 1800-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MATSKEDAR, 8 st, silver, Sverige, 1700-tal respektive 1800-tal, smeder och årtal: Magnus Ljungqvist, 1796, Kristiandstad, Lars Larsson Bjugg, 1789, Jönköping, E. Malm, Malmö, 1785, 3 skedar av Erik Holmberg, Lund, 1796, 2 skedar Johan Adolf Seseman, Arboga, 1838 respektive 1840, vikt 550 gram.

Bruksslitage, gravyr.

780986

2020-06-14