Ryno Friberg

Ryno Friberg
Ryno Friberg
Ryno Friberg
Ryno Friberg
Ryno Friberg
Ryno Friberg

Klubbat för:

1 500 SEK

2 000 SEK

RYNO FRIBERG (1920-2018): Ballerina, signerad, olja på duk, ca 40x32 cm

HISTORIK:
Svensk bildkonstnär född i Falun, som studerat för Otte Sköld och Sigge Bergström samt på Konstakademien. Mest känd för nakna modeller, ballerinor, självporträtt, interiörer, landskap och stilleben.

När andra världskriget var slut kunde han 1946 för första gången resa utomlands. Han hade då gift sig med konstnärinan Beth Zeeh och parets första resmål blev Paris. Han var redan då en relativt erfaren konstnär med ett flertal utställningar bakom sig. Han hade sedan 1941 deltagit i Nationalmuseums årliga utställning av Unga tecknare, återfanns i Dalakonstnärernas och debuterade som separatutställare 1943 på legendariska Gummessons Konsthall, med stor framgång, som följdes av utställningar i Norrköping, Gävle, Skövde och Uppsala.

Representerad vid bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Tessininstitutet i Paris, Gripsholms slott, Göteborgs Konstmuseum samt konstmuséer i Norrköping, Falun, Gävle, Hudiksvall, Luleå, Södertälje.

781117

2020-06-14