Eric Elfwén

Eric Elfwén
Eric Elfwén
Eric Elfwén
Eric Elfwén
Eric Elfwén
Eric Elfwén

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ERIC ELFWÉN (1921-2008): ´´Penselburken´´, signerad E E, olja på pannå, 68 x 51 cm

HISTORIK:
Bildkonstnär och skulptör, som studerat på Konstfackskolan och Gragiska Skolan, liksom för Edvin Ollers, Isaac Grünewald och Otte Sköld. Arkitektstudier vid Institut de 1´Abbaye och Université Libre de Bruxelles. Glasmåleri hos Gabriel Loire, Chartres.

Känd för allt från pastosa målningar i Evert Lundquists stil till klassiska skulpturer i Constantin Brancusis anda, men också konstindustriell formgivning. Han har även gjort uppmärksammade offentliga konstverk i emalj och mosaik samt reliefer, glasmålningar och väggmålningar i många offentliga byggnader och kyrkor.

Representerad: Victoria and Albert museum, London, Moderna Museet, Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Borås konstmuseum, Kalmar konstmuseum, Jönköpings museum och Eskilstuna konstmuseum.

781167

2020-06-13